Jdi na obsah Jdi na menu
 


Po revoluci 1989

    Dodnes tady oproti jiným místům zůstal klid a krásná nedotčená příroda, bez stovek lyžařů a bláznivých cyklictů, co si lámou vaz zběsilou jízdou lesem po kamenech.Chataři tu vytvořili novou stálou a soudržnou komunitu.

(°°°°°Příloha č. 54: Chráněná území v okolí Brčálníku°°°°°°)
(°°°°°Příloha č. 55: Černé a Čertovo jezero°°°°°°)
(°°°°°Příloha č. 56: Hadi v okolí Brčálníku pověst o obřím hadovi°°°°)
(°°°°°Příloha č. 57: Horská služba°°°°°)

img_4946.jpg

Co se změnilo po revoluci 1989?
    Zmizely tabule označující hraniční pásmo a po dlouhých desetiletích jsme se mohli kochat výhledem z vrcholu té snad nejkrásnější šumavské hory – Ostrého.  Vlaky začaly jezdit až na hranice a lidé mohou poznávat krásy bavorské strany Šumavy. Chaty a chalupy prochází rekonstrukcí.
   Rozvíjela se především velká turistická centra Železná Ruda a Špičák.Zmizely některé malé obchůdky a nahradily je vietnamské stánky s plastovými trpaslíky a "zaručeně pravým" značkovým zbožím. Na Brčálníku sice také vznikly možnosti ubytování, jako např. na farmě u Fialů a v chalupě u Polívků. Velký hotel Fanda, Jana a Poustevník fungoval do poslední doby téměř beze změn. Rekreanti jsou ale už náročnější a pokoje s toaletami na chodbě už nejsou moderní. Probíhá velká rekonstrukce celého areálu.
   Na statku a přilehlých pastvinách začali hospodařit Fialovi, je opravená elektrárna (přibyla další turbína pod nádrží)  a v okolí byly obnoveny i další malé vodní elektrárny.
(°°°°°°Příloha č.59: Malé vodní elektrárny v okolí°°°°°°)
(°°°°°°Příloha č. 58: Zoofarma u Fialů°°°°°°)
    Místní osadníci se pravidelně ve velkém počtu schází v hospůdce u Fialů nejen o víkendech, ale i na pravidelných akcích (oslavy prvního máje, srpnový sraz osadníků).   
(°°°°°°Příloha č.60: Brčálník a okolí po revoluci°°°°°°)

img_1111.jpg

  Pravidelné srpnové setkávání osadníků (Frischwinklfest) na farmě u Fialů - býv. Frischhofu

Co si přát na závěr?
   Aby tohle údolí zůstalo stále tak krásné. Aby se tu už nikdy neřešilo, kdo je Čech a kdo Němec. Aby ten trochu megalomanský projekt rekonstrukce Horského areálu Brčálník přinesl do údolí jen pokorné lidi vážící si tohoto místa, tak jako my všichni, kteří tu máme svůj druhý domov…